Strona główna    -   Download   -   Kontakt   -   E-mail
  O mnie | Rejestracja | Logowanie | Opinie | Contact  
"Albo pokonamy drogę, albo zbudujemy tunel..." Michał Słowik  
 
Artykuły
Steganografia
Sniffing
Luki w systemie Windows
Black Zone
Włamania do BIOS
System binarny
Tajemnica trybu konsoli
TCP/IP
Inwigilacja IP
Google bez tajemnic
 
Powiadomienia
Zegar
 
Tajemnica trybu konsoli
1. Ukryte możliwości
Kiedy pracujemy przy komputerze, korzystając z systemu operacyjnego rodziny Windows, większość z nas - używając narzędzi systemowych, nie zastanawia się nad tym w jaki wykonują one swoje określone zadania. Klikamy Defragmentuj - program przystępuję do defragmentacji dysku i na tym kończy się nasza rola w tym zadaniu. Oglądamy tylko wyniki - nie wnikamy tym samym składnię poleceń oraz nie interesujemy się jej dostępnymi opcjami. Przykładowo chcąc sformatować daną partycję, klikamy na symbol napędu prawym klawiszem myszy i z podręczengo menu wybieramy polecenie Formatuj. Po wyświetleniu okna Formatuj, wybieramy z pośród dostępnych opcji i rozpoczynamy zadanie klikając Rozpocznij. W podobny sposób wykonujemy wszystkie pozostałe podstawowe operacje, typu zakładanie folderu, przeglądanie jego zawartości, usuwanie, kopiowanie czy otwieranie pliku. W ten spsób postępuje większość użytkowników systemu, nie zdając sobie sprawy że w rzeczywistości możliwości systemu operacyjnego są znacznie większe niż liczba poleceń które wykonujemy klikając na ikony czy pozycje menu. Przykładem takiego ograniczenia jest wpomniane już przeze mnie systemowe okno formatowania dysku.
Czy jesteśmy świadom tego że tak naprawdę liczba opcji formatowania dysku jest znacznie większa? Oprócz określenia litery dysku, systemu plików (FAT32, NTFS), etykiety i zaznaczenia opcji szybkiego formatowania możemy wymusić odcięcie wszystkich uchwytów dysku (dezinstalacja woluminu), określić liczbę ścieżek i sektorów na ścieżce, określić rozmiar alokacji, włączyć kompresj=ę (tylko NTFS) oraz określić rozmiar dyskietki do sformatowania. Większość z nas nie korzysta z tych opcji gdyż są one opcjonalne więc zostały ukryte i są niedostępne w systemowym oknie formatowania dysku. Postaram się jednak przekonać was że ukryte poelcenia mogą okazać się bardzo przydatne, a czasami nie zbędne do rozwiązania wielu problemów. Czy nie zdarzyło się wam kiedyś, że podczas próby otworzenia/usunięcia jakiegoś folderu pojawił się alert o odmowie dostępu, bądź braku uprawnień? Zdarza się to często w przypadku reinstalacji systemu przy jednoczesnym zachowaniu dokumentów poprzedniego administratora. W takiej systuacji nie można również sformatować partycji, gdzie znajdował się poprzedni system. Sam miałem taką systuację...Jak pozbyć się tego problemu? Odpowiedź jest prosta. Wystarczy wymusić uprzednią dezinstalację woluminu (odcięcie wysztkich procesów) i po kłopocie! Pytanie tylko jak, gdyż takiej opocji nie ma w systemowym oknie formatu. I w tym właśnie momencie z pomocą przychodzi CMD (ang. command - polecenie) czyli systemowy wiersz poleceń.
2. Podstawowe operacje
Kiedy padniemy ofiarą ataku jakiegoś malware, w wyniku którego nasz system odniesie obrażenia i kolorowe okienka odmówią posłuszeństwa - z pomocą nadchodzi nam właśnie konsoloa. Każdy użytkownik systemu Windows - powinnien, a nawet musi znać podstawowe funkcje wiersza poleceń, którego użycie jest często jedynym rozwiązaniem (oczywiście po za wezwanie fachowca;)) - w momecnie awarii systemu, uszkodzonej myszy lub podczas zdalnego dostępu bez trybu graficznego. W ramach formalności, aby uruchomić tryb konsoli klikamy Start/Uruchom i w oknie uruchamianie wpsiujemy cmd.exe a następnie wybieramy OK. Teraz pora na kilka podstawowych poleceń. Domyślnie konsola uruchamia się ze ścieżką dostępu C:\Documents and Settings\Nazwa_uzytkownika. Aby mieć dostęp do plików oraz katalogów znajdujących się na naszym dysku musimy nauczyć się poruszać między katalogami, właśnie z pozycji CMD. Zmieniamy aktualny folder na C:\, w tym celu wpisujemy:

CD C:\

Jeżeli chcemy przejść do określonego katalogu, którego nazwy folderów zawierają spacje, używamy przykładowo następującego polecenie:

CD "C:\Program Files\Gadu-Gadu"

Aby utworzyć nowy folder w aktualnym katalogu posłużymy się poleceniem MD:

MD folder

Jeżeli chcemy utworzyć folder w lokacji różnej od tej w której się aktualnie znajdujemy wpisujemy:

MD "C:\folder"

Możemy również łączyć kilka poleceń w jednym ciągu:

MD folder & CD folder

Aby zorientować się jakie pliki oraz foldery znajdują się w aktualnym katalogu, użyjemy polecenia DIR. Samo DIR jednak nie da nam porządanego efektu, gdyż wyświetli nam liste pwszystkich plików i folderów. Jeżeli jest ich zbyt dużo możemy mieć problem o odnalezieniem danego folderu. W takiej systuacji użyjemy polecenia:

DIR /AD

Co spowoduje wyświetlenie listy wszystkich katalogów, pomijając pliki. Proste i wygodne:) Skoro umiemy już tworzyć i przeglądać katalogi, powinniśmy również umieć je usuwać. To tego służy polecenie RD:

RD /s folder

Opcje S oznacza że folder zostanie usunięty mimo iż znajdują się w nim jakieś pliki. Co z zapisywaniem i odczytywaniem plików? Zapisywanie pliku inicjujemy takim znacznikiem >>

echo "to jest tekst do zapisania" >> odczyt.txt

Po zapisaniu tekstu do pliku, odczytujemy go w równie łatwy sposób:

TYPE odczyt.txt

Aby usunąć plik odczyt.txt używamy polecenia DEL:

DEL odczyt.txt

3. Niezbędnik hakera
Poniżej opiszę kilkanaście naprawdę ciekawych poleceń, które powinien znać każdy szanujący się znawca systemów ;)

Szybkie ukrycie wybranych plików

1. Klikamy na start - uruchom - wpisujemy cmd i wciskamy Enter
2. Przechodzimy do wybranego katalogu z wieloma plikami ( w tym przykładowo dziesięcioma plikami tekstowymi) posługując się poleceniem CD "C:/Moje"
3. Wpisujemy Attrib +h *.txt
4. Wszystkie pliki tekstowe zostaną ukryte

Przywracamy polską stronę kodową

1. Klikamy na start - uruchom - wpisujemy cmd i wciskamy Enter
2. Wpisujemy polecenie chcp
3. Jeżeli wyświetli się komunikat Aktywna strona kodowa: 437 lub inna niż 852 przechodzimy do pkt 4
4. Wpisujemy chcp 852
5. Od tej pory możemy użyć polskiego znaku z ogonkiem w wierszu poleceń

Wyszukujemy i naprawiamy błędy dysku

1. Klikamy na start - uruchom - wpisujemy cmd i wciskamy Enter
2. Wpisujemy polecenie chkdsk d: /f
3. Rozpocznie się wyszukiwanie i naprawianie ewentualnych błędów woluminu - zalecane wykonywanie tej operacji co jakiś czas

Usuwanie wszystkich plików tego samego typu

1. Klikamy na start - uruchom - wpisujemy cmd i wciskamy Enter
2. Przechodzimy do wybranego katalogu z wieloma plikami posługując się poleceniem CD "C:/Moje"
3. Wpisujemy del /f /q *.txt
4. Wszystkie pliki tekstowe zostaną usunięte w trybie cichym - nawet jeżeli są one tylko do odczytu

Wyświetlanie zawartości folderu w trybie pełno ekranowym

1. Zakładając że pracujemy w trybie DOS na pełnym ekranie - chcąc wyświetlić zawartość folderu tak aby nie pominąć żadnego pliku wybieramy polecenie DIR /p

Przygotowanie okna konsoli do pracy

1. Klikamy na start - uruchom - wpisujemy cmd i wciskamy Enter
2. Wpisujemy polecenie color 0A & cls & title Hack Console & echo Hello Michal! & prompt Type Command: & :: Przypis

Wklejamy wiersze do konsoli

1. Klikamy na start - uruchom - wpisujemy cmd i wciskamy Enter
2. Klikamy prawym klawiszem na pasek tytułowy
3. Z menu wybieramy Edytuj a następnie Wklej

Zmiana etykiety dysku

1. Klikamy na start - uruchom - wpisujemy cmd i wciskamy Enter
2. Wpsiujemy label e:
3. Wpisujemy przykładowo Muza i zatwierdzamy enter
4. Dysk E od tej chwili nosi nazwę Muza

Wyciąganie informacji o dostępnych dyskach

1. Klikamy na start - uruchom - wpisujemy cmd i wciskamy Enter
2. Wpsiujemy fsutil fsinfo drives
3. Dostajemy wykaz wszystkich utworzonych dysków na danym komputerze

Tworzenie wirtualnego dysku

1. Klikamy na start - uruchom - wpisujemy cmd i wciskamy Enter
2. Wybieramy folder który będzie wirtualnym dyskiem
3. Wpisujemy polecenie subst z: c:/Nowy
4. W Moim Komputerze pojawia się nowy wirtualny dysk oznaczony literą Z
5. Aby usunąć wirtualny dysk wpisujemy subst z: /d


Autorem artukułu jest Michał Słowik. Umieszczanie go lub jego fragmentów w sieci bez zgody autora jest równoznaczne ze złamaniem prawa!
 
 
O mnie | Rejestracja | Logowanie | Opinie | Contact
Copyright 2008 by Michał Słowik    Strona główna    -   Download   -   Forum   -   Kontakt   Template by Finerdesign.com