Strona główna    -   Download   -   Kontakt   -   E-mail
  O mnie | Rejestracja | Logowanie | Opinie | Contact  
"Albo pokonamy drogę, albo zbudujemy tunel..." Michał Słowik  
 
Artykuły
Steganografia
Sniffing
Luki w systemie Windows
Black Zone
Włamania do BIOS
System binarny
Tajemnica trybu konsoli
TCP/IP
Inwigilacja IP
Google bez tajemnic
 
Powiadomienia
Zegar
 
Google bez tajemnic
1. Popularność Googli
Wyszukiwarki internetowe stanowią doskonały sposób na znalezienie potrzebnych informacji w Internecie w jak najszybszym tempie. Od dawna pomagały nam odnaleźć się w gąszczu internetowych witryn, oraz pomagały w odnalezieniu konkretnych informacji. Jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek są Google. Jaką tajemnice kryją sławne google? Skąd taka popularność tej wyszukiwarki? Google przechodzi w bardzo szybkim tempie do komputerowego slangu jako źródło odpowiedzi na każde pytanie. Zauważamy to głównie na forach, gdzie często na lamerskie pytania, zamiast konkretnej odpowiedzi, pytający otrzymuje link do google.pl Czy to kpina? Nie, google staje się powoli również ważnym elementem netykiety trybienia w sieci. Zamiast wpadać na forum dyskusyjne i oczekiwać szybkiej odpowiedzi, prawidłowością byłoby odwiedzenie googli w celu uzyskania odpowiedzi. Jeżeli nie znaleźliśmy jej (najczęśiej z powodu nie umiejętnego szukania) - dopiero wówczas zakładamy nowy wątek (pod warunkiem że już taki nie istnieje). W ten sposób google stanową cześć regulaminu co raz większej ilości forum. Dlaczego jednak to właśnie google są uważane za najlepszą wyszukiwarkę, z pośród wielu alternatywnych - takich jak netsprint, WP, Gooru czy Szukacz? Google wyróżniają się w środowisku wyszukiwarek. Pozwalają one na wprowadzanie specjalnych definiowanych poleceń - dzięki którym skuteczniej odnajdziemy poszukiwane informacji. Wiele zagadek kryje również specyficzny algorytm wyszukiwania, który gwarantuje nam najlepsze wyniki kolejno wypozycjonowane.
2. Algorytm Googli
Na stronie ittechnology.us odnajdujemy przypuszczalną strukturę algorytmu odpowiadającego za pozycjonowanie wyszukiwanych witryn. Według serwisu Seomoz.org Randfish algorytm wygląda w następujący sposób:

Pozycja w Google = (KW Usage Score * 0.3) + (Domain Strength * 0.25) + (Inbound Link Score * 0.25) + (User Data * 0.1) + (Content Quality Score * 0.1) + (Manual Boosts) - (Automated & Manual Penalties)

KW Usage Factors - Czynniki związane ze stroną
Domain Strength - Siła domeny
Inbound Link Score - Wynik linków przychodzących
User Data - Wpływ użytkowników
Content Quality Score - Wynik jakościowy

3. Jak skutecznie wyszukiwać?
Ciekawostką może być fakt, że dość nie dawno było głośno o dwójce rabusiów którzy właśnie dzięki googlom okradli sejf, zabierając 12 000 $. Potwierdziło to stereotyp "że google odpowiedzą na każde pytanie". Tak też właśnie było w tym przypadku, kiedy to dwójka nie zbyt rozgarniętych włamywaczy, wpisało w przeglądarce "how to crack a safe?" - i o dziwo otrzymali odpowiedź, a wszystko miało miejsce w samym banku. Szczegółowe informacje znajdują się tu. Jak już wcześniej wspomniałem, google pozwalają nam na szczegółowe definiowanie szukanych wyników. W tym celu zostały przygotowane specjalne komendy. Stąd też pojawiło się hasło "hackowania przez google". Chodź nie jest ono do końca trafne :) Na samym początku powinniśmy znać podstawowe interpretory szukanych wyrażeń takich jak + oraz -. Załóżmy że chcemy odnaleść serwis z informacjami o hackingu, crackingu, inwigilacji. Wpisujemy więc

hacking cracking inwigilacja

Rezultat? Mamy 6 stron (przynajmniej w momencie pisania tego art) a strona hakero.opx.pl - poświęcona głównie tym metodą, znajduję się na dalekim końcu. Z pewnością dlatego że jest dość świeża, jednak mimo to poprzedzające ją wyniki nie są trafne! Strony wyżej wypozycjonowane nie zawierają szukanych przez nas informacji, większość z nich zawiera informacje tylko o hackingu, pomijają metody inwigilacji. W tym momencie skorzystamy z + który określa że dany wyraz musi być zawarty w wynikach.

hacking +cracking +inwigilacja

W tym momencie uzyskujemy tylko 2 strony, dzięki czemu szybciej docieramy do szukanej strony hakero.opx.pl. Jeżeli chcemy jedak żeby w pośród wyników dane słowo NIE wystąpiło użyjemy -. Przykładowo wpisujemy

Opisy

Wynikiem będzie masa stron z opisami GG. My jednak nie szukaliśmy opisów GG:

Opisy -GG

Wynik? Sami zobaczcie :) Dobrze jest również pamiętać o tym że google ignoruje wielkość liter. Teraz pokażę wam bardzo przydatną komendę która sprawia że szukany wyraz będzie częścią adresu URL.

inurl:"robotyka"

Dzięki temu odnajdziemy np. zagubioną przez nas stronę, o której pamiętamy jedynie że w URL było słowo Robotyka. Dobrym sposobem jest rónież wyszukiwanie po tytule strony. Możemy wówczas odnaleść wiele ciekawych stron, które będą bliższe naszym żądaniom.

allintitle:hacking, cracking, inwigilacja

W ten prosty sposób otrzymamy jeden, a jakże trafny wynik :). Filtrować wyniki możemy na wiele sposobów, również odnajdując konkretne pliki.

filetype: wmv

WMV to rozszerzenie plików multimedialnych, wynikiem wyszukiwania będą właśnie te pliki. Możemy również przeszukiwać strukturę katalogów na danym serwerze definiując to jako index.of

intitle:"index.of"(mp3|mp4|wmv)pakito

W ten sposób wyszukujemy sobie darmowe kawałki pakito ;P W prosty sposób możemy uzyskać dostęp do podstron danego serwisu, używając polecenia site:

site:onet.pl muzyka

W ten sposób możemy uzyskać dostęp do nie zabezpieczonych podstron płatnego serwisu, lub wymagającego wcześniejszej rejestracji.

site:sciaga.pl szatan

Dostaniemy listę artykułów o Szatanie w serwisie Sciaga.pl gdzie wymagana jest wcześniejsza rejestracja - my jednak nie mamy na to czasu ;) Możemy również uzyskać dostęp do szczegółowych informacji dotyczących danej strony np. hakero.opx.pl

info:www.hakero.opx.pl

Możemy również standardowo filtrować wyniki do treści znajdujących się na danej stronie. W ten sposób możemy sprawdzić czy któryś z przeczytanych artykułów na danej stronie nie jest plagiatem!

intext:"autorem tego artykułu jest"

Możemy w powyższy sposób sprawdzić również czy nasz artykuł nie został gdzieś skopiowany (wpisując na wzór site:początek naszego artykułu). W ten sposób osobiście sprawdzam czy któryś z moich art nie został gdzieś przepisany, jeżeli znajduję taki przypadek proszę o usunięcie - jeżeli nie pomaga, składam odpowiednie papiery :) Do dyspozycji mamy jeszcze kilka mniej przydatnych komend takich jak link, related czy cache. Dobrze jest też wiedzieć że google mogą spokojnie zastąpić nam systemowy calc.exe, czyli kalkulator, wystarczy wprowadzić dowolne działanie:

2 * 8 + 9



Autorem artukułu jest Michał Słowik. Umieszczanie go lub jego fragmentów w sieci bez zgody autora jest równoznaczne ze złamaniem prawa!
 
 
O mnie | Rejestracja | Logowanie | Opinie | Contact
Copyright 2008 by Michał Słowik    Strona główna    -   Download   -   Forum   -   Kontakt   Template by Finerdesign.com