Strona główna    -   Download   -   Kontakt   -   E-mail
  O mnie | Rejestracja | Logowanie | Opinie | Contact  
"Albo pokonamy drogę, albo zbudujemy tunel..." Michał Słowik  
 
Artykuły
Steganografia
Sniffing
Luki w systemie Windows
Black Zone
Włamania do BIOS
System binarny
Tajemnica trybu konsoli
TCP/IP
Inwigilacja IP
Google bez tajemnic
 
Powiadomienia
Zegar
 
Steganografia
1.Czym jest steganografia?
Steganografia to bardzo stara technika która w dzisiejszych czasach znalazła swoje odniesienie nawet w technologi informacyjnej. Należy ona do grupy tych pojęć na widok których sięgamy zazwyczaj do słownika czy też nie zawodnej wikipedii. Aby zrozumieć czym tak naprawdę jest steganografia oraz w jaki sposób możemy z niej skorzystać musimy sobie uświadomić jak ważnym elementem jest bezpieczeństwo poufnych informacji. Informacji do których osoby nie porządane dostępu mieć nie powinny! W tym właśnie momencie pojawia się pojęcie steganografi - czyli techniki ukrywania poufnych danych. Nie należy mylić steganografi z szyfrowaniem. Mimo iż te dwa pojęcia mogą się ze sobą wiązać - dzieli ich zasadnicza różnica. Szyfr zamienia czytelne dla każdego informacje na takie które, odczytać może osoba upoważniona - posiadająca klucz. Natomiast steganografia polega na ukrywaniu informacji, może ona również ukryć informacje zaszyfrowane co zapewni praktycznie maksymalny poziom zabezpieczenia naszych danych. Połączenie szyfru razem ze techniką ukrywania informacji nazywamy steganografią kryptograficzną. Jak w praktyce wygląda steganografia? Aby zobrazować tą technikę pokaże wam bardzo prosty trik użycia tej metody w systemie XP, z tej racji że wciąż przeważająca liczba użytkowników korzysta z tej platformy :)
Spróbujmy stworzyć nowy folder na naszym pulpicie. W tym celu klikamy prawym klawiszem...nie no chyba każdy wie :) Zanim przedstawię kolejny krok należy pamiętać że aby skutecznie korzystać z techniki steganografi musimy wykazać się pomysłowością oraz nie małą wiedzą. Tu przyda się nam wiedza o systemach liczbowych ( odsyłam do art. o systemie binarnym). Jeżeli uważacie że pomysłowość i wiedza to właśnie wasze cechy - przechodzimy dalej :)
2.Ukryj to sam!
Teraz obieramy cel naszych działań - jest nim ukrycie informacji które ewentualnie umieścimy w nowo utworzonym katalogu. Aby tego dokonać musimy ukryć nasz folder przed osobami które nie powinny mieć do niego - nie tylko dostępu, ale również nie powinny być świadome jego istnienia. Najławiejszym sposobem było by edytowanie właściwości ukrywanego folderu - czuli konkretnie zmiana jego atrybutów. Zaznaczenie opcji ukryty nie zapewni nam jednak skutecznego zabezpieczenia danych. Trudno to też nazwać steganografią. Wystarczy wybrać opcję pokaż ukryte pliki i w tym momencie cały plan bierze w łeb. Jak już wspomniałem, aby skutecznie używać opisywanej metody, powinniśmy wykazać się pomysłowością. No więc spróbujmy dokonać czegoś więcej niż zwykła zmiana atrybutów :) Wybieramy więc właściwości naszego katalogu, przechodzimy do zakładki dostosowanie i klikamy zmień ikonę. Z listy dostępnych ikon wyszukujemy taką która nie ma graficznej prezentacji - czyli pusty przezroczysty kwadracik. Zatwierdzamy zmianę i obserwujemy efekt naszego działania. Ikona zniknęła ale wciąż widzimy jego nazwę. Zawsze możemy skrócić jego nazwę do jednego znaku - co sprawi że stanie się on słabo zauważalny. Ale wciąż postanie w miarę widoczny. Tu kończy się nasza pomysłowość, a zaczynają schody. Teraz musimy skorzystać z drugiego elementu skutecznej steganografi - czyli wiedzy. Przyda nam się konkretnie wiedza na temat kodowania znaków, w tym przypadku znajomość tablicy ASCII . Spójrzmy na graficzną prezentację ostaniego znaku z tablicy, czyli znaku o numerze 255. Znak istnieje chociaż go nie widzimy, i wcale nie jest to spacja! Wiadomo że wpisanie jednej spacji jako nazwy pliku, nie zostanie zaakeptowane przez system. Użyjmy więc tego znaku jako nazwy naszego folderu. W tym celu zaznaczamy ukrywany folder i wciskamy F2. Teraz z klawiatury numerycznej(tej po prawej stronie) - wybieramy kolejno 2 5 5 trzymając przy tym lewy ALT. Zamianę nazwy akceptujemy i oglądamy efekt naszych poczynań. Folder przestaje być widoczny! Nie widzimy zarówno ikony jak i nazwy, no chyba ża uda nam się zaznaczyć nasz ukrywany katalog. Teraz wystarczy umieścić go gdzieś w rogu pulpitu w miejscu o którym będziemy wiedzieć tylko my. Ten prosty przykład obrazuje zastosowanie steganografi w życiu codziennym :)
3. Ukrywanie informacji w obrazie JPG
Aby ukryć folder wykazaliśmy się zarówno pomysłowością jak i wiedzą. Teraz postaramy się je ponownie wykorzystać aby ukryc cenne informacje (np. hasła) tak aby dla osób trzecich były one prezentowane w odmienny sposób :P Mówiąc krótko - umieścimy dokument tekstowy w grafice kompresowanej (JPG). Aby tego dokonać potrzebne będą nam 3 'rzeczy':
  • Program do kompresji danych - WinRAR
  • Dokument tekstowy o dowolnej treści
  • Obraz w formacie JPG/JPEG
Przechodzimy do dysku - dajmy na to C i tworzymy nowy katalog o nazwie Poufne. Kolejno tworzymy w nim nowy dokument tekstowy o nazwie tajne i zapisujemy do niego kilka wyrazów np. któreś z naszych haseł. Teraz do tego samego folderu - obok naszego dokumentu tajne.txt wklejamy jakiś obraz o rozszerzeniu jpg / jpeg. Zmienamy jego nazwę na Image. Teraz klikamy prawym klawiszem myszy na nasz dokument tekstowy i wybieramy opcję dodaj do archiwum.... Nazwę archiwum ustawiamy na Archiwum.txt.rar i klikamy OK. Kolejno klikamy na start - uruchom i wpisujemy cmd (w celu uruchomienia wiersza poleceń). Wciskamy enter i w konsoli przechodzimy do naszego katalogu. W tym celu używamy polecenia CD. Aby przejść do dysku C wpisujemy CD C:\ (enter) aby przejść do naszego katalogu wpisujemy cd poufne (enter). Jeżeli pomyślnie przeszliśmy do ścieżki C:\Poufne wpisujemy polecenie:

Copy /B Image.jpg + Archiwum.txt.rar Ukryty.jpg


Wciskamy Enter i obserwujemy wynik przeprowadzonej operacji. W tym momencie stworzyliśmy kopię dwóch plików (obrazu oraz dokumentu tekstowego) do postaci jednego - nowego pliku Ukryty.jpg. Znacznik /B potraktował kopiowane dane jako postać binarną. W efekcie widzimy (możemy już zamknąć wiersz poleceń) nowy obraz który pojawił się w naszym folderze. Nosi on nazwę Ukryty i po otwarciu wyświetla identyczną grafikę jak w przypadku obrazu Image.jpg. Możemy zmienić jego nazwę na dowolną, np Drzewko (w zależności od tego co konkretnie przedstawia:)). Jest to niczym nie wyróżniający się obrazek, plik jpg siedzący sobie na naszym dysku. A teraz doznacie iluminacji - otwórzmy program WinRaR (dowolne archiwum) z menu Plik wybierzmy Otwórz Archiwum. Pliki typu - wszystkie i odszukajmy nasz folder Poufne oraz nowy utworzony przez nas obraz. Zaznaczamy nasze jpg i klikamy otwórz. Naszym oczom ukazuje się ukryty dokument tekstowy! Klikamy na niego dwukrotnie i widzimy nasze poufne / ukryte informacje! Czy ktokolwiek oprócz nas ma szansę na odnalezienie tych informacji!? W ten dość prosty sposób w obrazie JPG umieściliśmy plik tekstowy :)

Autorem artukułu jest Michał Słowik. Umieszczanie go lub jego fragmentów w sieci bez zgody autora jest równoznaczne ze złamaniem prawa!
 
 
O mnie | Rejestracja | Logowanie | Opinie | Contact
Copyright 2008 by Michał Słowik    Strona główna    -   Download   -   Forum   -   Kontakt   Template by Finerdesign.com